Ahmet Balat’ın kaleminden: Spotify mı yoksa Apple Music mi?

Dijital yayıncılık alanında dünyadaki müzik sektörünün zirvedeki yeşil devi Spotify, uzun zamandır zirvede tek başına olmanın tadını çıkarıyordu. Gerek uygulamanın ara yüz tasarımının kullanışlı olması gerekse kullanıcılara özel keşif playlistlerinin çokluğu müzikseverlerin Spotify’a olan bağlılığını günden güne artırıyordu.

 

Spotify’ın zirvede tek başına olduğunu gören Apple, dijital müzik sektöründeki bu büyük pastadan pay kapmak için 2015 Haziran ayında Apple Music’i tüm dünyada kullanıma soktu. Telif olayları ve hukuksal süreçler dolayısıyla Apple Music ancak geçtiğimiz günlerde ülkemizde kullanılabilir duruma geldi.

 

 

İki seneyi aşkın süredir Spotify’ın premium kullanıcısı olarak bu iki uygulamanın temel farklarını sizler için araştırdım. Spotify ilk 1 ay ücretsizken Apple Music ilk 3 ay koşulsuz şartsız tüm müzikseverlere ücretsiz premium kullanım hakkı sağlıyor. 3 ayın sonunda ise premium üyeliğe devam etmek isteyen kullanıcılar tıpkı Spotify’da olduğu gibi ayda 9.99 ₺ ödeyerek bu hakka sahip oluyor. Yani aylık ücret anlamında Spotify ve Apple Music arasında hiçbir fark yok.

 

Bunun yanı sıra Apple Music; Los Angeles, New York ve Londra’da 7/24 yayın yapan ünlü DJ’lerin yer aldığı ‘’Beats 1’’ isimli radyoyu da premium kullanım içerisinde müzikseverlerin hizmetine sunuyor. Beats 1 radyo sayesinde müzik dünyasındaki tüm gelişmeleri anında öğrenebilme imkanınız var. Apple Music bu adımla Spotify’ın önüne geçiyor.

 

Müzik dünyasının açık ara farkla lider konumunda bulunan Spotify’ı devirmek oldukça zor ancak Apple Music akıllı bir hamle yaparak I Tunes – Apple Music entegrasyonunu başarılı bir şekilde uzun vadede sürdürebilirse zor da olsa Spotify’ın önüne geçebilir.

 

Sonuç olarak, Spotify hala zirvenin tek sahibi. Spotify – Apple Music savaşından müzikseverlerin karlı çıkacağı da şimdiden kesin gözüküyor. Apple Music’in bu hamleleri karşısında Spotify’ın yeni özelliklerini de merakla bekliyoruz. Müzik dünyasının yeşil devi bakalım ne gibi yeniliklerle Apple Music’e yanıt verecek?

Triphop Türkiye Hakkında

Bir Cevap Yazın

Or

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.