Arap elektronik müziğinin güçlü sesi Aida Nadeem ile müziği üzerine söyleşi…

Aida Nadeem, Irak’ta başladığı müzik yolculuğuna Danimarka’da devam etmiş çok başarılı bir isim. Etnik tınıları ve enstrümanları elektronik müzikle birleştirdiği, Arabtronica diye adlandırdığı eşine az rastlanır bir tarzı var. Başarılı sanatçı geçtiğimiz aylarda da Türkiye’de çıkardığı ilk albümü “Geçerken”i dinleyicisiyle buluşturdu. Albümde geçmişte seslendirdiği şarkıların yanı sıra Birsen Tezer’in sevilen şarkısı İstanbul’u da yeniden yorumlamış. Bu güzel albüm üzerine ilk söyleşisini Triphop Türkiye’ye veren Aida Nadeem, iltica ile devam etmiş serüvenin ona çok şey kazandırdığını şu sözlerle ifade ediyor: “Dünyanın hangi coğrafyasında bir aşk hikayesi varsa, orasını benim vatanımdır.”

Röportaj: Burak Abatay – @abatayburak

Fotoğraflar: Kadri Karahan

Irak’tan Danimarka’ya doğru yol alan bir göç hikayeniz var. Neler yaşadınız?

Ben her zaman için dünyayı keşfetmek istemişimdir. Irak’ı istemeden, tamamen politik durumlardan dolayı terk etmek zorunda kaldım. Danimarka benim için bir hedef değildi. Hedefimde tamamen müzik vardı. Danimarka’ya siyasi mülteci olarak gittim. Gittiğimde aklımdan geçen de hayallerimin peşinden koşmaktı. Orada şunu anladım ki, göçebe olma hali alternatif bir yol sunmuştu bana. Buna göre, bulunduğum yerin bir önemi yoktu ve tüm dünya benim vatanım, paylaştığım dil de müzik ve sanat olabilirdi. Zira hayatta hiçbir şey kolay gerçekleşmez. Bu zaten hayatın felsefesi. Her şey sabırla, emekle ve derin istekle besleniyor. Biz samimi olan sesi dinlemeliyiz. Müzik ve sanat benim kimliğim. Bu kimliği dünyanın her yerine ulaştırmak istiyorum. Kararım bu hayatta net ve sabit: Ben bir dünya kızıyım. Dünyanın hangi coğrafyasında bir aşk hikayesi varsa, orasını vatanım kabul ederim, buna inanıyorum.

aida-nadeem-roportaji (2)

Müzikle yolunuz nerede ne zaman kesişti?

Belki klişe olacak ama çok küçük yaşlarda başladı bende de. Bale derslerine başladım önce. Sonra on yaşında Bağdat’ta bir bale – müzik okuluna kaydoldum ve orada fagotla tanıştım. O günden beri de fagot benim yol arkadaşım oldu. Bir süre Irak Senfoni Orkestrası ile çalıştım. Danimarka’ya göç ettikten sonra da bir yandan Kraliyet Müzik Akademisi’nde eğitimimi sürdürürken bir yandan da Arabian Underground isimli bir grupla sahne almaya başladım. İlk albümüm “Out Of Baghdad” 2005 yılında çıktı ve albüm BBC Dünya Müziği Ödülleri‘nde aday gösterildi. Benim için çok büyük bir heyecandı.

 Türkiye’de müzik yapma, bir albüm fikri nasıl oluştu?

İkinci albümüm “Beyond Destruction” Avrupa müzik listelerinde üst sıralara kadar yükselmişti ama Türkiye’deki dinleyicilere ulaşma şansı pek olmamıştı. Bir hayli emek verdiğim ve çok değerli bir ekiple çalıştığım bir albümdü. Bir yıl önce Gülbahar Kültür beni Kadri Karahan ile tanıştırdı. Sevgili Kadri ile yeni ve bütün bir çalışma yapmadan önce bu albümü dinleyiciyle buluşturmayı hedefledik. Beraber geçen bu sürede çok değerli isimlerle tanışma şansını yakaladım. Bir tanesi de sevgili Birsen Tezer oldu.
aidabirgun03

Evet, albümde bir de Birsen Tezer şarkısı dinliyoruz. Cover bir şarkıdan öte, bambaşka bir ruha bürünmüş şarkı olarak hissettim ben. Buna ne diyorsunuz?

Birçok şarkı dinliyordum geldiğimden beri. Ama cover bir şarkı yapmaktan biraz korkuyordum. En doğru olanı yakalamak istiyordum. Birsen Tezer’in şarkısı “İstanbul” ile karşılaşınca hiç düşünmeden söylemek istediğimi hissettim. Bu şehirdeydim ve öncelikle duygularıma adeta başka bir şarkı bu kadar yakışmıyordu. Kendisi de bize bu şarkıyı armağan etti. En başta ondan ve değerli ekibinden, sonrası dinleyicilerden gelen tepkilerden anladım ki doğru bir seçim yapmıştım. Bu anlamda çok mutluyum.

Türkiye’de yapılan müziği nasıl buluyorsunuz? Takip ettiğiniz müzisyenler var mıdır?

Her gün birilerini dinlemeye çalışıyorum, çok fazla bir hareketlilik görüyorum. Doğru olanı yakalamak önemli benim için. Dinleyici için de öyle olmalı. Erkan Oğur, Birsen Tezer, Hüsnü Arkan, Cem Adrian gerek şarkılarında gerek konserlerinde beni çok etkiledi mesela. Son günlerde Merih Aşkın’ı dinliyorum sürekli. Çok başarılı bir müzisyen ve şahane iki albümü var.

Önümüzdeki günlerde nerelerde karşılaşacağız sizinle?

Öncelikle konserler gerçekleştirmek istiyorum ki bu aralar repartuarımı hazırlıyorum. Albümden şarkılarla birlikte yeni şarkılarım, burada keşfettiğim ve söylemek istediğim şarkılar yer alacak. Sonrasında yurt dışında da konserlerim olacak ve bazı önemli festivallerde sahne alacağım. Önümüzdeki günlerde bir imza günü gerçekleştireceğim. Dinleyicilerle tanışmayı ve sohbet etmeyi çok istiyorum. Bu süreç içinde de yavaş yavaş yeni albüm için çalışmalara başlayacağım.

Aida Nadeem - Geçerken (1)

Triphop Türkiye Hakkında

Bir Cevap Yazın

Or

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.