Baca Karma Sergisi Eskişehir’de!

‘’Bütüncül bakan, çözüm öneren ve kalbe hitap eden filmler …’’

‘’Yaşam ile birlikte hareket eden, mülkiyeti ve ekolojik krizi reddeden heykeller…’’

Sürdürülebilir sanat vizyonu ve disiplinlerarası temasa inanan, kültürel üretimin halkla etkileşime geçmesini hedef edinen Baca, Eskişehir’ de sanatın gelişimini desteklemek, toplum ve genç sanatçılar arasındaki hissedilir mesafeyi kısaltmak amacıyla 2015 yılının ilk aylarında kurulmuş bir güncel sanat inisiyatifi. Gerçekleştirilecek sergi ve diğer etkinliklerde sanatçıdan katılım dışında beklentisi olmayan, kendi kendine yetebilen bir sistem kurmayı amaç edinen ekip, şehirle ilişkilerini sanat üzerinden kurup herkes tarafından erişilebilir, her genç sanatçı tarafından gözleme açık, her sanat izleyicisi adına eleştiri ve tartışma platformlarına ulaşılabilir bir alan yaratma hayaliyle sanatı güncel hayatımızın bir parçası yapmak için yola çıktı.

baca-sergisi-eskisehirde

İnisiyatif, bu yolda kesiştikleri, ortak hedeflere, ortak bir farkındalık yaratma arzusuna sahip olduklarını öğrendikleri Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali (SYFF) ekibi ile tanışınca, 20-21-22 Kasım 2015 tarihlerinde izleyebileceğiniz festival kapsamındaki sergileri ile ikinci kez sizlerle birarada olma şansını yakaladı. Eskişehir Porsuk Çayı Feylesofları Derneği’ nin belgesel film gösterimlerinin ve söyleşilerin organizasyonunu yaptığı, Baca Güncel Sanat İnisiyatifi’nin de karma sergisi ile desteklediği Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali Eskişehir ayağı, bu hafta sonu Özdilek Sanat Merkezi’nde tüm doğa ve sanatseverlere kapısını açıyor. İnisiyatif kurucuları Dilek Akdoğan, Deniz Arık, Simge Yazıcı ve karma sergi proje koordinatörü Gökçe Hiçyılmaz; etkinliğe katılımınız ve onlara yönelteceğiniz her soruyla, her sohbetle, hem sanatın hem de yaşamın sürdürülebilirliği üzerine yeni methodlar bulmak için sizleri festival filmlerini izlemeye ve sergi turuna bekliyor.

 

‘’Sürdürülebilir bir sanat mümkün. Peki ya yaşamın sürekliliği? Git gide bozulan doğal döngüsü?       Küresel ısınma, hayvan türlerinin azalması, kirlilik, susuzluk, açlık, şiddet…  Ekip olarak ne kadar karşısında durduğumuz insanlık ve çevre sorunu varsa, yanında yer  almaktan gurur duyduğumuz ilkeler de var: Sürdürülebilir yaşam, sürdürülebilir sanat.

Alışıldık mekanların dışına taşıdığımız sergilerimizde; ‘az kaynak, bol sanat, daha çok halk’ hedefimiz doğrultusunda ilerlemeye devam ediyoruz. Sergi de izleyeceğiniz sanatçılarımız ise; duyarlılıklarını yansıttıkları, problem olarak gördükleri ekolojik sorunlara, atık madde kullanarak çözüm üretiyorlar.‘’

 

capital scream - ön

 

‘’2015’te sekizinci yılını dolduran SYFF’ de yer alan ve her sene yüzlerce film arasından seçilen bütüncül bakış ve yaratıcı çözümler içeren belgeseller, izleyicilere  sorunun aciz bir parçası olmaktan öteye geçip  çözümün bir parçası olabileceklerini hatırlatıyor.’’

On bir genç sanatçıyı bir araya getiren  Baca karma sergisinde ise heykel, gravür baskı, resim gibi farklı disiplinler ve yöntemler buluşturuluyor. Serginin en dikkat çekici noktası ise eserlerin çoğunluğunu atık malzemelerin oluşturması ve sanatçıların bu eserleri ile, git gide bozguna uğrayan ekolojik düzene dair söyleyecek çok sözlerinin olması.

 

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali nin hedefindeki; acziyetten uzaklaşıp çözümün bir parçası olma amacına, üretim süreçleri ve atık malzemeleri dönüştürerek dahil olan genç sanatçılardan Altay Kervan; tasarımlarındaki amorf ya da geometrik formları organikliğiyle iyi desteklediği ve kontrast oluşturduğunu düşünerek ürettiği ahşap heykeliyle, onun için bir nevi yeni bir malzeme olan seramikle yüksek lisans döneminde tanıştığından beri  farklı kavramları farklı materyalleri birleştiren şeyler denemekten vazgeçemeyen Aykut Alp Gürel  figuratif formlu seramik heykeli ‘SelfaMAZed’ ile, Emre Gün pişmiş toprak tekniğiyle ve elle şekillendirerek ürettiği seramik heykeli ‘Hücum!’ ile, doğayı ve faydalarını kazanmak yerine onu yokeden düzene karşı heykelleriyle savaşan genç sanatçı Cem Özkan  metali kullandığı eseriyle sergiye katılırken; etki-tepki, algıda seçicilik, fütürizm ve sürrealizm­den beslenen Fatih Güzel heykeliyle doğada bulunan çeşitli bitki ve canlılara temas edilmesi durumunda, insan üzerinde yarattığı etkilerin basit bir biçimini yansıtmaya çalışıyor.

Bir yanda her bir ayrıntısında farklı bir hikayeyi, her dalında farklı bir ayrıntıyı barındırışıyla heykeli ‘Kundalini’ ile Gizem Türkdoğan; madalyonun öteki yüzünde doğayı ve insanı saran tüketimin vahşi hırsı var: Gökçe Hiçyılmaz ‘Capital Scream’, ‘Standartilizasyon’ ve ‘Modern Slave’ ile ekolojik krize ve bu sorunu yaratan sisteme doğrudan ya da dolaylı bir karşı duruş sergiliyorlar. Doğada her şeyin kendi içinde biriciklik taşıdığına inanan Emel Ünlü  metal heykeli ‘İz ‘,ahşap heykeli ‘Yansıma’ ile sergide görebilceğiniz  yetenekli genç kadın sanatçılardan. El yapımı kağıt ile tanıştıktan sonra kağıdın geri dönüşümü üzerine alanlarda çalışıp atölyesi ‘Su Kurusu’ nu kuran Güneş Evrim Yılmaz da atık malzemeyi dönüştürerek sanatta sürdürülebilirlik ilkesine katkıda bulunuyor. Cam bölümü öğrencisi Şan Gerdanlı’ nın Natural Loop adlı çalışması ; serigrafi, litografi, gravür ve yüksek baskı yapmakta olan Melih Candaner’in , zaman zaman farklı baskı tekniklerini birleştirip, atık malzemeleri de basım aşamasında kullandığı  baskıları da karma sergide izleyebileceğiniz diğer birbirinden özgün ve yetenekli genç sanatçılara ait çalışmalar.

804550_10153109040822124_1040376316_n

Türkiye’nin ilk ve tek resmi triphop topluluğu triphopturkiye.com, ’birçok şey hakkında’ yazı ve haberleriyle ücretsiz aylık yayın Getik Fanzin ve Eskişehir’ in yeni etkinlik sayfası Eskinlik’ in basın sponsorluğunda; Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi, İletişim ve Tasarım Bölümü öğrencileri (Mehmet Fatih Yaşar, Arda Yazıcı, Ece Ceren Aşılıoğlu, Aziz Yemen ve Hayriye Derdiyok) gönüllülüğünde, Tepebaşı Belediyesi Özdilek Sanat Merkezi mekan sponsorluğunda gerçekleşen Baca karma sergisi ve sanatçıları hakkında daha fazla bilgi için:

www.baca.today

SYFF ile ilgili ayrıntılı bilgi için:

http://www.surdurulebiliryasam.org/

 

*20 Kasım 2015 14:00’te başlayacak film gösterimleriyle birlikte karma sergi de ziyaretinize açılacaktır. Açılış kokteyli 18:00’dedir. 22 Kasım 2015 akşamına kadar sergiyi gezebilirsiniz.

* SYFF’ de gösterilecek tüm filmler, sergi ve diğer etkinlikler ücretsizdir.

 

 

 

 

Triphop Türkiye Hakkında

Bir Cevap Yazın

Or

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.