Hafta Sonu Tavsiyesi: ”It Follows”

Çoğunluğumuzun çocukluk korku-gerilim birikimlerini, yine aynı dönemin ön plana çıkan ve inceden inceye kafamızda yer etmiş müzik partisyonları ile harmanlayıp, gelişim ve değişim çağındaki “teenage” bireylerin başına musallat olan kötü bir metafizik unsur ile birleştirince, ortaya ”It Follows” gibi bir yakın dönem korku-gerilim şaheseri çıkıyor. Pek hoş, pek güzel, pek de iyi oluyor.

David Robert Mitchell isimli yiğit abimizin, Türk sinema izleyicisinin genelinin kafasında fazlasıyla önyargılı bir düzlemde yer etmiş “festival filmi” konseptine bodoslama girizgah yapması da üstüne tuz biber olmuş adeta.

Filmin detayları o kadar fazla ve ince ki, bir yerden başladığımızda, devamını getirmezsek, yorumlar ve tespitler eksik kalacak. O sebeple genel olarak bir kırmızı çizgi çekersek, oldukça farklı bir sistematik ile üzerindeki laneti başkasına aktarmaya çalışan insanların, peşlerinde olan metafizik yapı ile yüzleşme çabasını, oldukça gerilimi yüksek ve sınırları zorlayan bir kompozisyon ile izliyoruz filmde.

Özellikle 80’ler kült korku sinemasına yapılmış, ince, sinsi, kurnaz göndermeler, izleyenin bir anlamda kendi geçmişinde kalmış ve bilinçaltına sıkıştırmış olduğu çocukluk korkuları ile yüzleşmesini de sağlıyor. Ya da benim için filmin alt metni buna hizmet ediyor diyelim.

Polanski’nin “Repulsion” filminden tutun da, Carpenter’ın “The Thing” başyapıtına kadar birçok kült gerilim filminin ayrıntılarını, It Follows’da bulmak mümkün.

Giovanni Scognamillo’nun “Canavarlar, Yaratıklar, Manyaklar” eserinin ödül töreni sanki.

Yakın dönem korku sineması adına oldukça keyif verici bir yapım.

Türün takipçileri için bulunmaz bir nimet.


Övünç Zaman

Triphop Türkiye Hakkında

Bir Cevap Yazın

Or

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.