”Her zaman kalbinizi dinleyin…” Elsiane röportajı yayında

Röportaj: Ahmet Balat / Çeviri: Cansu Tekcan

Elsieanne Caplette ve Stephane Sotto tarafından kurulan kanadalı trip-hop gurubu Elsiane, Jay Jay Johanson’dan sonra röportajlar serimizin ikinci adresi. Trip-hop ritimlerini caz ve ambient tarzlarıyla harmanlayarak yorumlarımıza sunan ikili 2007’de yayınladığı ilk stüdyo albümü Hybrid ile müzik dünyasına adım attı. Elsiane özellikle 2013 yılında çıkardığı, içerisinde Nobody Knows ve Slowbirth gibi sevilen parçaların yer aldığı Mechanics Of Emotion albümüyle büyük kitlelere ulaştı ve adını tüm dünyaya duyurdu. Başarılı grup en son Death Of The Artist isimli 3. stüdyo albümünü bu yılın başlarında servis etti. 

En son 2013 yılında İstanbul’da etkileyici bir konser verdiniz. Bu İstanbul’a ilk gelişiniz miydi ve ülkemiz hakkında düşünceleriniz neler?

– Evet, İstanbul’da ilk konserdi. Tekrar gelmeyi umuyoruz! Geldiğimizde çok fazla gezemedik ama İstanbul’u gördük ve çok sevdik! İstanbul öyle bir enerjiye sahip ki… Çok fazla şey var o şehirde!

Bu yıl 21 Nisan tarihinde Death of the Artist isimli üçüncü stüdyo albümünüzü yayınladınız? Albüme gelen tepkiler nasıldı?

-Şu ana kadar albüm çok iyi tepkiler aldı, hayranlarımız beğendiği için mutluyuz. Çünkü albümde onlardan esinlenildi.  2013’teki turdan sonra gerçekten zor bir evreden geçtik ve projenin geleceği hakkında bir fikrimiz yoktu. Bu yüzden bu albümle yeniden doğuş yaşadık. Ve hayranlarımızla hikayemizi paylaşmak istedik. Çünkü “her ne kadar zor zamanlar yaşasanız da asla vazgeçmeyin ve her zaman kalbinizi dinleyin ve kendinize sadık kalın.” mesajı vermek istedik.

İlerleyen yıllarda tekrardan Türkiye’de konser verecek misiniz?

– İmkan olursa bu sene gelmeyi umuyoruz; çünkü orada çalmayı sevdik.

İnternetteki yorumlara baktığımızda birçok kişi sizi Portishead ile kıyaslıyor. Hem vokal hem de tarzınızın Portishead kadar iyi olduğu söyleniyor. Bununla ilgili düşünceleriniz neler?

– Saygı duyduğumuz sanatçılarla kıyaslanmak çok onur verici. Bizim tarzımız biraz daha farklı ama insanlar bizi underground ve down tepmo olarak gruplandırıyor.

2012 yılında çıkardığınız ikinci stüdyo albümünüz Mechanics of Emotion ile tüm dünyada tanındınız. Özellikle ‘’Nobody Knows’’ parçanız Türkiye’de birçok radyoda ve mekanda çaldı, çalmaya devam ediyor. Bu parçayı sizin grubunuz için de bir doğuş parçası olarak nitelendirmek doğru olur mu?

-Aslında bizim için doğuş parçası diyebileceğimiz ilk single parçamız “Vaporous”.

Genellikle kendi içinizde ne tarz müzikler dinliyorsunuz? Örnek aldığınız müzisyenler kimler?

-Birçok türü ve tarzı severiz. Sanatçılardan da Peter Gabriel, Hiromi, Tool, Fever Ray, Aphex Twin vb.

Türkçe şarkılar dinler misiniz? Ya da ülkemizde sevdiğiniz, takip ettiğiniz müzisyenler var mı?

-Aslında gruplara çok aşina değiliz ama dünya müziğini severiz. Peru müzik okulunda birçok farklı tarzı çalışmıştım.

Müzik sizin için ne ifade ediyor?

-Müzik kalpten gelen bir şey o yüzden ne olursa olsun dinlerken bunu düşünmek gerekir.

Son olarak Triphop Türkiye takipçileri için ve Türk hayranlarınız için eklemek istedikleriniz var mı?

-Bize sürekli sevgiyle mesajlar gönderen bu kadar sadık hayranlara sahip olduğumuz için gerçekten müteşekkiriz. Umuyoruz ki yeni albümü beğeniyorlar ve paylaşıyorlar.  Orada tekrar konser vermeyi umuyoruz!

Triphop Türkiye Hakkında

Bir Cevap Yazın

Or

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.