“Hip hop bana barışçıl olmayı öğretti” Kamufle ile röportaj yaptık

Röportaj: Ahmet Balat

En son 22 Temmuz Cumartesi günü Babylon’da canlı olarak izleme fırsatı bulduğum Kamufle, bu ay röportaj serimize konuk oluyor. Yerli hip hop sahnesinin başarılı ismiyle; Red ile olan projeleri, Moral Band ile birlikteliği ve ülkemizdeki rap müziğinin nereye doğru gittiği ile ilgili keyifli bir sohbete daldık.

Underground hip hop dönemlerinde neredeyse her yıla 1 albüm yayınlıyordun. 2012’deki “Olumsuzluklar” albümünden sonraysa albüm sayılarında azalma var. En son 2015’te “Hayale Daldım” albümünden beriyse sende bir sessizlik hâkim. Bunun nedeni nedir?

İlk başladığınız dönemlerde amatör ruhun verdiği aksiyonla sürekli kontrolsüz bir şekilde üretim halinde olursunuz. Bunu benim jenerasyonumdaki insanlar da yaşamıştır. Ama belli bir yerden sonra olgunluk dönemine geçildiğinde ve kişisel sorumluluklar arttığında daha kontrollü ve daha dingin bir üretim dönemine geçiyorsunuz. Benim açımdan sebebi bu şekilde. Belli bir seviyeden sonra insanlara daha verimli ve daha hissiyatlı hikayeler anlatmak için az ama öz işler yapmak gerekiyor.

Kamufle Moral Band ile Temmuz başlarında İstanbul Caz Festivalinde sahne aldınız. Her ne kadar orada olamasam da sizi yakından takipteyim. Bize bu projenin detaylarından bahseder misin?

Yaklaşık 2 yıl önce “Hayale Daldım” albümündeki şarkıları “Moral” grubu ile akustik bir hale getirmek istedim ve bunu 11 şarkılık bi “studio session” video serisi ile sonuçlandırdık. Sonrasında gelen konser teklifleri ve performanslar ile olay Caz Festivaline kadar ilerledi. Projenin önü açıldıkça sound olarak içeriği çok daha zenginleşecek bir grup halindeyiz. Bu çok mutluluk verici bir hadise ve konserlerimiz devam etmekte.

Red ile birlikte bir araya geldiğinizde süper ve oldukça enerjik bir ikili olduğunuzu biliyoruz. “Sorunumuz Var” isimli parça çıktığından beri işe giderken, yürürken, spor yaparken kısaca her yerde, her şekilde sizi dinliyorum. Oldukça keyifli bir parça olmuş. Bu parçaya hayranlarından dönüşler nasıl oldu?

Çok teşekkür ederim. Kulaklarına şifa olsun! Red ile 6 yıl aradan sonra tekrar bir araya gelip şarkı yapmak “Gravür” albümünü dinlemiş dinleyici kitlesini bayağı heyecanlandırdı. Tabii ki bizim de tekrar sırt sırta vermemiz bayağı hisli bir durumdu. Yeni jenerasyondan ziyade eski dinleyicilerden daha güzel yorumlar aldık. Hatalarımızı ve doğrularımızı zaten en iyi onlar biliyor. Her şey istediğimiz gibi gelişti.

Red ile birlikte gelecekteki projelerinden bahseder misin biraz? Sorunumuz Var’dan sonra beklentiler yükseldi. Güzel projeler bekliyoruz haliyle.

Zaman içerisinde şarkı üretme olayına ikimiz de yükseldik, elbet olacaktır. Ama kanalize olduğumuz solo projelerimiz var öncelik olarak. Bakarsınız ikinci etapta kendi albümlerimizde düetler görürsünüz.

 
 22.07.17 Babylon Live
 

Evde tek başınayken kimleri dinlersin? Neleri izlersin? Hangi kitapları okursun?

Neşet Ertaş, Orhan Gencebay, Müslüm Gürses, Nas, Isaac Hayes, James Brown, Krs One, Das Efx, Atmospehere, Brother Ali, The Roots, Nirvana, Metallica, Ray Charles, Soul Funk vs sanatçıları dinlemeyi severim. Müzik arşivim iç güveysinden hallicedir.

Genelde belgesel hastalığım vardır. Tarih, Biyografi, Hapishane, Kimya, Spor, ilk çağdan bu zamana kadar gelişen komün hayat. Bu tarz belgeselleri daha çok izlerim.

Emrah Serbes’in tüm kitaplarını severek okuyorum. Antik Mısır Tarihi, Ruhi Mücerret, Sun Tzu, Son Sultan (Ahmet Ertegün), Schopenhauer (İnsan doğası üzerine) bunlar sevdiğim kitaplar. Ama sokak edebiyatının hastasıyız.

 

Müzik dünyasında örnek aldığın isimler var mı?

James Brown, Orhan Gencebay, Neşet Ertaş, Nas eşittir Hip-Hop

Ülkemizde hip hop’ın evrimi ve gidişatı yönündeki düşüncelerini merak ediyorum. Türkçe Rap’te neler oldu, nereye gidiyoruz?

Hikaye malum 80’lerin ilk yarısı Almanya’da fırladı. Gurbetçilerin Amerikan askerlerinin takıldığı barlarda takılması sonucu bizimkilere de enjekte edildi ama memlekete net olarak 1995’te “Cartel” akımıyla giriş yaptı. Ben ilk olarak 7-8 yaşlarındayken televole kesetinde “NTM” dinleyerek tanıştım ve doğal olarak Cartel. 2000’li yılların ilk ve ikinci yarılarında 1998 “Yeraltı Operasyonu” albümünün etkisi inanılmaz hissedildi ve etkinlikler muazzam geçiyordu. Ama rap yapan insanların çoğalması ve dağılması sonucu son 7-8 yıldır bir düzensizlik mevcut ve bunda sosyal medyanın da etkisi var. İnsanların sokaklardan bilgisayar ortamına geçişi biraz dramatik olsa da işin ideolojisini kavramış insanlar hala bizimle diyalog halinde ve sokaklarda buluşup laflıyoruz.

 

Hip hop sana ne öğretti?

Sabırlı, barışçıl ve kontrollü olmayı!

Her rapçinin ayrı bir yöntemi olduğunu biliyoruz. Senin parçaları yazarken ki yöntemin nedir? Bir oturuşta parçayı bitirir misin yoksa aklına geldikçe karalar en son parçaları mı birleştirirsin?

Altyapının hissiyatına göre bir kompozisyon hazırlarım ve bunları hece ölçüleri ve kafiyelere ayırarak altyapıya inşa ederim. Bir oturuşta bitiririm.

Dijital müzik sektörüne bakış açın hangi yönde?

Ne kadar hoşnut olmasam da biz de bundan faydalanıyoruz. Artık malum CD dönemi bitti ve insanlar arşivcilik olayını sonlandırdı gibi. Çabuk sömürülüyor müzik. Bir dinlediğini bir hafta sonra unutuyorsun. O bakımdan albüm değil de single mantığı daha ön planda. Üzücü ama gerçek. Ama her zaman CD ya da plak alıp dinlemekten vazgeçmem!

 

Son olarak yakın zamanda seni nerelerde canlı olarak izleyebiliriz?

22 Temmuz “Kamufle Moral Band” Babylon konseri
29 Temmuz “Kamufle” “Hip-Hop is Back” tekne konseri şuan ki etkinliklerim

Triphop Türkiye Hakkında

Bir Cevap Yazın

Or

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.