İlham Veren Müzikli Filmlerin Devam Listesi!

Tüylerini diken diken edecek müzikli film sahnelerinin devam listesini buradan güncelledik. Sen de playlistini güncelleyebilir, enstrümanınla bir kez daha kucaklaşabilirsin.

1-

145 Dakikalık  Bir Karın Ağrısı

Kurt Cobain Montage of Heck

Sonunu bildiğin bir hikayeyi yine de bir solukta izleyebilir misin? Kurt Cobain Montage of Heck, nefesini tutup yanıtını bildiğin bir soruyu heyecanla sormak gibi.

Her şey o kadar gerçekçi ki, Kurt Cobain’in şiddetli karın ağrısını bile hissediyorsun filmde. Kurt’un çocukluğundan, psikolojisine, çizdiği resimlerden, yazdığı şiirlere her detay ince ince anlatılıyor: Annesi, sevgilisi, karısı, davulcusu ve basçısı tarafından anlatılıyor üstelik. Evde çocuğu ve karısıyla çekilmiş videoları, düşüncelerinin animasyon haline dönüştürülmüş sahneleri ile Kurt Cobain’i şarkılarından sonra kuşkusuz en iyi hissedebileceğin kaynak, bu film.

2-

İzlanda’ya Toplu Göç Kampanyası

Heima- Sigur Ros

İzlandaca “ev” anlamına gelen Heima, İzlanda’ya toplu göç kampanyası gibi filmdir. Sigur Ros, dünyayı gezip meşhur olduktan sonra artık evimize dönelim de, halkımıza sürpriz bir konser verelim demiştir. Tabii yönetmen Dean DeBlois’e göre bundan film olur! Çünkü söz konusu olan İzlanda ve Sigur Ros’un muhteşem performanslarıdır.

Filmde sık sık Sigur Ros üyelerinin röportajlarını, eşi benzeri olmayan İzlanda’yı, İzlanda halkını, evlerini görürüz. Filmi açın, isterseniz başında oturmayın. Bütün gün parçalar ardı arkasına gelsin.

3-

Son Ego Bükücü: Sixto Rodriguez

Searching for Sugarman

Biri çıkıp bu adam peygamber dese inanırım. Bunca içli söz, her şeyden önce bu kadar hisli müzik, böyle güzel bir ses rengi… Ama her şeyden önce egosuzluk!

Bob Dylan bile değil, Hendrix klasmanında görülmek… Afrika’daki direnişin ve direnişçilerin yüreği olmak. Tüm müzik yapımcılarının “çok pis parlayacak bu adam” demesi, buna rağmen 30 yıl boyunca adının sanının doğru düzgün bilinmemesi… Biraz daha yazarsam spoiler vereceğim. Bu noktada susuyorum, gece rahat uyumak adına sizi fragman ile baş başa bırakıyorum.

4-

Mendil Markasının Sponsor Olması Gereken Film

The Broken Circle Breakdown

2013 Filmekimi’nde gösterime girmiş, Belçika usulü Bluegrass türü müzikleriyle içini titretecek bir film. Yer yer güleceğin, aşkı damarlarına kadar hissedeceğin, yer yer de “olmaz olsun böyle hikaye” diyeceğin, duygularını bir uçtan diğer uca kimi zaman gitarla, kimi zaman banjoyla sürükleyecek bir film. Müziklerine çok değinmeyeceğim, zira müzikleri vasat olsaydı bu film bu listede olmazdı.

5-

“Ne Yapıyorsun?” Sorusu Dokunmuyorsa İzle.

Inside Llewyn Davis

Coen kardeşler film yapar da izlemez miyiz? Üstelik söz konusu müzikse!

Llewyn Davis, 60’lı yıllarda, Manhattan müzik piyasasına tutunmaya çalışan, folk müzik yapan genç ve içli bir yetenektir.

Bir yandan New York zalımlıkları, bir yandan müzik piyasanın yüzeyselliği, bir o kadar da müziğe kırgınlığı ama seven ne yapmaz tavrıyla Llewyn’in iç dünyasında buluyoruz kendimizi. Filmde nereye gitsek misafiriz, en yakınımızı kaybetmişiz. En yakınımızla birlikte ışığımızı da kaybetmişiz. Yetenekliyiz ancak ışığımız yok. İnsan duyguları için yaşayan bir varlık olsa da, günümüz piyasasında böyle şeyler karın doyurmamakta.

 

Burcu Gizem Özkök

Triphop Türkiye Hakkında

Bir Cevap Yazın

Or

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.