Kara Güneş Röportajı!

Triphop Türkiye ekibi olarak ülkemizdeki sokak müziğinin öncü gruplarından olan Kara Güneş ile 22.08.2014 tarihinde İstanbul İstklâl Caddesi’nde gerçekleştirdiğimiz röportajı dinleyin!

Kara Gunes #interview 22.08 by Ahmetbalat on Mixcloud

 

-Kara Güneş grubu hakkında bana biraz bilgi verebilir misiniz?

Özgür: Kara Güneş 1997’den bu yana farklı tarzlarda müzik yapan bir grup. Kendi müziğini yapan bir grup. Kendi sözlerini yazan, aynı zamanda sokak müziği yapan bir ekip. 1997’den bu yana çeşitli konserler, sokak müziği ve yolculuklar yapıyoruz. Grubumuzun özellikleri bunlar evet.

-Grupta şu an kimler var?

Kara Güneş’in grup elemanları biraz değişkendir. 7 kişiye akdar çıkıyoruz. Kontrbastan, keman, santur, gitar, klarnet, perküsyon var bir çok enstruman var. Zaman zaman bütün grup bir araya geliyor. Zaman zaman böyle üçer, dörder kişi çalıyoruz. Çeşitli etnik enstrumanlar da var ney, kemençe gibi enstrumanlar da var.

tumblr_inline_nbpmmdbKqU1sp2wb5

-İstanbul’da düzenli olarak konser verdiğiniz yerler var mı yoksa müzik hayatınıza sadece sokak müziği yaparak mı devam ediyorsunuz?

İstanbul’da konserler veriyoruz zaman zaman ama düzenli olarak konser vermek yerine caddede çalmayı tercih ediyoruz. Cadde kendimizi daha özgür ve daha iyi hissettiğimiz bir yer. Yani her açıdan bizim için daha iyi olduğu için sokağı tercih ediyoruz. Daha keyifli, daha neşeli. Her çeşit insan var. Sadece tek tip insan değil. Aslında barları düşünürsen hep belirli bir çevre seni dinleyen insanlardan oluşuyor. Oysa sokakta seni tanımayan insanlara kendi müziğini tanıtmış oluyorsun. Farklı tarzlarda insanların bir arada olabilmesini sağlıyorsun. Bütün bu anlamda müzik şifa veren bir şey insanlara, insanlara güzellik dağıtan bir şey. Sokakta yapmayı tercih ediyoruz.

-Kara Güneş’i İstanbul dışında herhangi bir şehrin sokaklarında görebilme imkanımız var mı?

Daha çok diğer şehirlere konser davetleri için gidiyoruz. Eskişehir, Ankara, İzmir, Antalya, Diyarbakır bu türde Türkiye’nin birçok yerine konser için gittik daha önce. Aynı zamanda festival ve etkinlikler kapsamında gidiyoruz. Gittiğimiz zamanlarda da konser de olsa bir sokak etkinliği yapmak istiyoruz. Çünkü bu bizim kendimizi ifade ettiğimiz bir şey. Acaba bu şehrin sokakları nasıl diye merak ediyoruz. Tabi türlü türlü şeyler geliyor başımıza. Zaman zaman engelleniyoruz zaman zaman çok güzel karşılanıyoruz.

-Sokakta müzik yaparken ne gibi engellerle karşılaşıyorsunuz?

Polis, güvenlik güçleri ve zabıtalar yaptığımız müziğin yasak olduğunu söylüyor. Bu tür engellemelerle karşılaşıyorsunuz. Bazen enstrumanınız elinizden alınıyor. Bazen şiddete uğruyorsunuz. Böyle zorlukları var.

tumblr_inline_nbpmmsm6VZ1sp2wb5

-Türkiye’de sokak müziğine bakış açınız ne yönde?

Sokak müziği son 10 yılda ciddi bir şekilde değişti. Kara Güneş olarak zaten sokakta müzik yapan ilk gruplardan biriyiz. Daha önce tekil müzisyenler vardı. Grup olarak birkaç grup müzisyen arkadaşla beraber biz başlattık bu işi. Şu an caddede (İstiklal) birçok müzik grubu var. Bence güzel gelişiyor ama daha fazla yaygınlaşmalı. Dışarıdan dilencilik ya da mecbur kalmışız gibi görünüyor mesela böyle bir algı var. ‘’Eyvah çocuklar konser bulamamışlar sokakta çalıyorlar.’’ Hayır böyle bir şey değil. Bunu anlatmaya çalışıyoruz insanlara.

-Kara Güneş müzikal anlamda kimlerden etkileniyor?

Bizim etkilendiğimiz müzik türü biraz daha geniş bir açıya sahip. Ben Harper’dan Nusret Ali Han’a kadar. Aşık Veysel’den… Kesinlikle önce kendi müziğimizden etkileniyoruz.

(Röportaj esnasında İstiklal’den çok fazla ses çıkartan ve etrafı rahatsız eden, iletişimimizi zayıflatan bir sokak temizleme aracı yanımızdan geçmektedir. Özgür bu aracı kastederek konuşmasına devam eder.)

İşte bu araçtan bahsediyorum. Yani sesi çok yüksek ama maalesef belediye kullanmaya devam ediyor. İstiklal Caddesi gibi 2 milyon insanın yaşadığı bir bölgede böyle bir temizlik aracı gürültüsüyle insanları baş başa bırakmanın doğru olduğunu düşünmüyorum.

-Dinleyenleriniz size sosyal medyada hangi hesaplardan ulaşabilir?

www.karagunes.net bizim resmi web sitemiz. Buradan ulaşılabilir. Aynı zamanda Facebook’ta gruplarımız ve sayfalarımız var. Bize buralardan ulaşabilirler. Zaten kendi sayfamızda yeterli açıklamayı bulacaklardır. Hem müzikal hem duyuru.

-Dinleyenlerinize vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Eskişehir’i çok özledik. Oraya uzun zamandır konser için gelemiyoruz. Eskişehir’in ayrı bir yeri vardır o genç enerjisinden dolayı. Eskişehir’de konsere gelmek istiyoruz. Oradaki dostlara ve bizi dinleyen herkese buradan sevgilerimi iletiyorum. 

Triphop Türkiye Hakkında

Bir Cevap Yazın

Or

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.