M4NM Röportajı!

Triphop Türkiye ekibi olarak 18.08.2014 tarihinde İstanbul Karaköy sahilinde M4NM oluşumu adına I’mpty ile gerçekleştirdiğimiz röportajı dinleyin!

M4NM #interview 18.08.14 by Ahmetbalat on Mixcloud

-M4NM nasıl bir araya geldi?

I’mpty: M4NM 2009’un sonlarına doğru Eskişehir’de toparlandı. Daha önce beraber çalışmalar yapan, bir oluşum hazırlığında olan birkaç isme Ağaçkakan’ın da eklenmesiyle böyle bir kolektif kurma düşüncesi doğdu. Brian Eno’nun öğrencilik döneminde yazdığı bir fanzinden ilham alınarak da tekrar ismi konuldu. ‘’Kahrolsun Yoz Müzik’’ ortaya çıktı. Tamamen kendine ait deneysel işler yapan hip hop temelli, yeni müzik yapmaya çalışan birkaç kişiden oluştu. Bu yolda da ilerledi.

tumblr_inline_nbqruoMcSO1sp2wb5

-M4NM kaç kişi ve kimlerden oluşuyor?

Şu an M4NM’in içinde MC rolünde Ağaçkakan ve Grejuva var. Diğer prodüktörler içinde Armonycoma or Slt, I’mpty var. Onun dışında eski Tales grubu olan Geo var. Görseller ile uğraşan Volkan Yalçın var. Oluşum en başından beri içinde olup bize destek veren, kanaat önderimiz olan ve görsel çalışmalarıyla bize destek olan Çağrı Özdem var. Bunların dışında Cengâver, Ethnique Punch ve Hals gibi devamlı etraftan destekçilerimiz var. Camia içerisinde diyalog halinde olmadığımız pek kimse yok. Belirli bir kadroyla beraber her yere nüfuz etmeye çalışıyoruz.

-Genel olarak baktığımızda hip hop tarzı müzikler yapıyorsunuz. Fakat farklı müzik türlerinden de etkileniyorsunuz. Yaptığınız işlere experimental hip hop diyebilir miyiz?

En geniş çerçevesiyle böyle söyleyebiliriz. Deneysel hip hop öğelerinin yanına diğer türlerin deneysel öğelerini (trip hop, down tempo, ambient, elektronik beat vs.) müziklerimize ekleyerek daha özgün kalmaya çalışıyoruz. Ama deneysel hip hop en temel tanımdır.

-Şarkılarınızı dinlediğimde ya da sosyal medya hesaplarınızı takip ettiğimde biraz protest bir oluşum olduğunuzu görüyorum. Bu protest tavrın nedeni nedir?

Biz müzikte her zaman ilerlemeye indandığımız için bu aynı bağlamda hayat üzerinde de işliyor. Entelektüel olmaktan, bilinçli olmaktan, aktivist olmaktan yanayız. İşler bu şekilde ilerleyince yine döneme karşı zaman zaman sesinzi çıkartıyorsunuz. İçeride tutmak, kafayı başka yöne çevirmek, tamamen kendine dönmek… bunlar imkansız oluyor. Çünkü gelişimden yanaysanız ve gelişimleriniz bir şekilde kesiliyorsa buna da ses çıkartırsınız. Bu da işin bir parçasıdır. Bu aktivistliği, bu protestliği üzerimize ekstra bir elbise gibi giyemeyiz. Bu bizim işimiz. Eğer bu müziği yapıyorsam, bu tavrı gösteriyorsam yeri geldiğinde bu tepkiyi de göstermek zorundayız.

1655803_456192461147678_602636425_o

-M4NM’in Türkiye’deki hip hop kültürüne bakış açısı ne yönde?

Türkiye’deki hip hop kültürü çok hızlı başlamış, yozlaşma evresi geçirmiş ve şu anda a çok hızlı yükselmiş bir vaziyette. Hem Pazar hem sektör hem de yer altı kültürü haline geldi. Yani insanlar yurtdışından örnek alarak kendilerini daha iyi geliştiriyorlar. Keza artık üreten insanlar daha steril ortamlarda yapıyor müziklerini ve daha iyi fırsatlar bulabiliyorlar. Eskiden bir rap sanatçısının röportajını yakalamak çok büyük işlerdi. Artık en underground insanlar bile kendilerini ifade edebilecek alanlar bulabiliyor. Bu açıdan hip hop çok iyi durumda. İnsanın canını çıkaran bir yozlaşma yine hep var ama buna karşı olarak gelişen o birikimli hareket de çok kuvvetli. Ben şu anki gidişattan memnunum.

Müzikal anlamda bizi etkileyen isimlerin en başında Anticon yer alıyor. Onların kurdukları oluşum bize tam bir rol model olmuştur. Hareket edişleri, bakış açıları…  Amerika’daki birçok bağımsız şirket bu bağımsız firma hem ticari bir firma olabilmek hem bağımsız müzik anlayışını koruyabilmek açısından bize faydalı oldu. Keza Sage Francis’ın firması hatta birçok insana destek olması bizim için çok ilham verici oldu. Türkiye’de bu açıdan ilham alabileceğimiz bir oluşum olduğunu söylemek doğru olmaz. Old School Hip Hop’u hepimiz dinleriz ama şu an içinde bulunduğumuz hareket bize tamamen yurtdışı kaynaklı geldi. Bir oluşum kurmaki kendi içerisinde projeler yapmak, deneysel ve yeni kimliklere kavuşmak açısından bakarsak bu tamamen yurtdışına bakarak ilham aldığımız bir konu. Ama tamamen Avrupai bir bakış açımız da olmadı hiçbir zaman.

Türkiye’de ise, 90BPM’de bulunan herkesin altına imza atabilirim. Allame’yi çok uzun zamandır bizzat takip ederim. Ais Ezhel’in yaptığı işleri takdir ederim. Bu isimleri devamlı takip ediyorum.

-Geçtiğimiz sene Eskişehir’de verdiğiniz konseri canlı olarak izledim. Peyote ağzına kadar doluydu o gece. Konser atmosferlerinizden biraz bahseder misiniz?

Biz çok mutluyduk o gece. Uzun zamandır bu işin hakkından gelen insanların birarada toplanıp orada sahneye çıkabilmesi, dinleyicilerinde buna bir tepki vererek orayı doldurması ve konser boyunca hiç boşalmadan o coşkunun devam etmesi bizim için cesaret verici bir olay oldu. O akşam orada sahneye çıkmış herkes o gecenin hayatındaki en heyecanverici günlerden biri olduğunu söylemiştir. Çünkü bizim hep yıllardır hayalini kurduğumuz bir olayı hep beraber kendimiz kovalayarak düzenledik. Orada albümlerimiz satıldı, sahneye çıkan herkese destek verildi, şarkılar hep beraber söylendi çok güzel bir akşamdı. Tekrarlamak için de ciddi planlarımız var.

1888934_456192424481015_808294793_o

-M4NM etikieti altında en son I’mpty’den Bad Computing Tapes yayımlandı. Yakın zamandaki projeleriniden bahseder misiniz?

En yakın duranlar şu anda Ağaçkakan’ın solo albümü büyük oranda tamamlanmış durumda. Albüm kayıt ve mix aşamasında. Bütün albüm bitmeden önce bir EP sumayı da düşünüyoruz. Afgan’ın solo albüm projesi var o şu anda neredeyse bitmiş durumda. Keza benim yayımladığım EP bir albümden çıkartdığım şarkılardı. Şimdi albüm çalışması var o ilerliyor devamlı. Kapağı, görseli her şeyi bitmiş durumda. Albümü dinamik bir şekilde sunmayı düşünüyorum. En hazırda bu üç isim görünüyor.

-M4NM önümüzdeki sene nerelerde sahne alacak?

Şu an kesinleşmiş bir şey yok. Peyote ve Karga’da bir şeyler yapma planlarımız var. Zamanı gelince duyuracağız. Bunların haricinde şimdilik mekan ismi veremiyorum şimdilik. 

1898720_456192377814353_1848746947_o

Triphop Türkiye Hakkında

Bir Cevap Yazın

Or

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.