Telepotik Röportajı!

Ülkemizde trip hop ve elektronika tarzı şarkılar servis eden ve 20.08.2014 tarihinde Portishead’in headliner olduğu Midtown Festival’de sahne alarak dikkatleri üzerinde toplayan Telepotik grubuyla 18.08.2014 tarihinde Midtown Fest’e iki gün kala gerçekleştirdiğimiz röportajı dinleyin!

Telepotik #interview 18.08.14 by Ahmetbalat on Mixcloud

 

-Telepotik grubunda yakın zamanda ayrılıklar meydana geldi. Şu an Telepotik’te kimler var, bize biraz Telepotik’ten bahseder misiniz?

Ozan: Telepotik grubundan aslında 1 kişi ayrıldı. Gitaristimiz Özgün ayrıldı. O da askere gidecek. Uzun bir süre aramızda olmayacağı için onun yerine May Day grubundan tanınan Burak Ergenç katıldı aramıza. Zaten 4 kişiydik daha önce. Bass’ta Halil Nalça eşlik ediyordu bize. Onun yanı sıra Portishead konseri için (Midtown Festival) Ozan Yılmaz eşlik edecek. Sertap Erener ve 110’dan tanıyoruz. Hatta Demir Demirkan’dan tanıyoruz. Şimdilik kadro böyle. Bunun dışında da bu sene içinde umuyoruz ki bitmiş olan bestelerimizi bir şirketle anlaşarak release edeceğiz.

tumblr_naksv5ud9k1sl6uoao1_1280

-Bizler Telepotik’i daha çok Massive Attack, Portishead ve Trentemoller gibi ünlü isimlerin coverlarını yapan bir trip hop grubu olarak tanıdık. Yakın zamanda bir Telepotik albümü gelecek mi, albümden biraz bahseder misiniz?

Ozan: Şu an zaten o albümün prodüksiyon çalışması içerisindeyiz. Bu sene bitmeden aralığa kadar finalize etmek istiyoruz bunu. Zaten uzun zamandır bir çalışma var. Artık bu çalışmalar sona yaklaştı. İnşallah iyi bir şey olacak gibi.

-Trip Hop müzik türü Türkiye’de pek de dinlenilen bir müzik türü değil. Fakat siz Türkiye’de trip hop tarzı müzikler ve besteler yapıyorsunuz. Yaptığınız işlerin dinlenilmemesi gibi bir kaygınız var mı ?

Ozan: Bu tarz kaygılarımız olsa zaten bu müziği yapmayız. Türkiye’de zaten çok popüler bir müzik türü olmadığı için bu trip hop da en uç örneklerden biri. Gerçekten rock tarzı diyebileceğimiz bir müzik türü bile yok yani günümüzde. Pop ve arebesk öğeleriyle harmanlanarak yediriliyor. Dolayısıyla herhangi bir kaygımız yok. Biz bu müziği Türkiye’de icra etmek istiyoruz. Bunun da peşinden gideceğiz elimizden geldiğince.

Ayşe: Bizim zaten hayata bakış açımız sevdiğimiz şeyi yapmak üzerine. Sevmediğin bir şeyle mutlu olamazsın zaten. O yüzden biz bu yolda hep devam edeceğiz. Öyle görünüyor.

-Türkiye’de trip hop müzik türünün geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Ozan: Yani yıllar geçtikçe her müzik tarzının belirli bir koridorda ilerlediği sürece yolunun açıldığını görüyoruz. İyimserim aslında ama (kahkahalar eşliğinde), bilmiyorum inşallah iyi şeyler olacağını düşünüyorum. Eskiden mesela rock müzik bile yoktu. Elektronik müzik bu kadar dallanıp budaklanmamıştı. Dub stepinden deep houseuna, saykodeliğine kadar şu an her altlık branşlarında bile dinleyici kitleleri var. O yüzden ben bu konuda umutluyum.

Ayşe: Çok fazla denenmediği için biz de sevdirebileceğimizi düşünüyoruz.

Ben: Yani bu konuda umutlusunuz diyebiliriz.

Ozan: Aynen

-Türkiye’de trip hop tarzı müzik icra eden beğendiğiniz sanatçılar var mı? Trip hop’tan etkilenen isimler de olabilir.

Ozan: 123 iyi bir örnek olabilir. Mira, Nada olabilir. Triphop ile çok alakası yok ama biraz experimental ve alternatif olduğu için Kara Orkestra’yı da beğeniyorum. Korhan Futacı ve Yasemin Mori ile çalan Kara Orkestra’dan bahsediyorum ve onları çok beğeniyorum.

Müzik dünyasından genel olarka kimleri takip ediyorsunuz ve kimlerden etkilendiniz bu güne kadar?

Ayşe: Her şey aslında Portishead ile başladı. Portishead’in dışında Massive Attack, Telefon Tel Aviv gibi hayranlık duyduğumuz gruplar var.

Ozan: Şu aralar Trentemollar, Massive Attack’tan bahsetmiyorum bile o direk benim idolüm. Net, 3D (Gülüşmeler). Aparat’ı beğeniyoruz. Say say şu anda bitmes aslında ama başlıcaları bunlar. Royksopp da var onu unutmayalım.

Ben: Hatta Röyksopp şu sıra yeni bir albüm yaptı. Yeni albüm hakkındaki düşünceleriniz neler?

Ozan: Say It diye bir single’ları çıktı. Ben hastası oldum açıkcası.

Ayşe: Aynen. Bence de süper.

-20 ağustos tarihinde yani bundan iki gün sonra Midtown Festival kapsamında İstanbul Küçükçiftlik Park’ta, Türkiye’de ilk kez konser verecek olan Portishead grubundan önce sahne alacaksınız. Festivalde kendi bestelerinize mi yer vereceksiniz yoksa cover ağırlıklı bir performans bi göreceğiz sizden?

Ayşe: Kendi bestelerimize yer vereceğiz. Hatta bu yeni albümde olacak olan besteleri çalacağız. Bunun dışında bir iki tane cover olacak.

Ozan: Cover olarak da Trentemoller ve Röyksopp cover’ı dinleyebilecek arkadaşlar. Bestelere baktığımızdaysa bütün parçalar down tempo değil enerjik, hareketli, saykodelik besteler de var. Hatta vokalsiz bir kik tane enstrumantal bestemiz var.

tumblr_naksv5ud9k1sl6uoao3_1280

-Yeni albüm hakkında daha fazla detaylı bilgi alabilir miyim?

Ozan: 7-8 parça görünüyor. Daha fazla parçaya gerek duymuyoruz açıkcası. Albümün adı gibi bir düşüncemiz şu an yok (Gülüşmeler). Belki 1 veya 2 tane İnigilizce parça olabilir. Sound sadece down tempo ve trip hop değil. Biraz daha hareketli, elektronik hatta kimi yerlerde de agresif sesler duyabilecek insanlar.

-2012 senesinde Ayşe Ertuğrul, Nasıl isimli bir single çıkardı ve buna oldukça keyifli bir video klip çekildi. Bu ilk single’a gelen tepkiler nasıldı?

Ayşe: Daha önce Pin Up diye bir grubum vardı. Daha sonra kendi istediğim müziği yapma kararı verdim. Böyle bir klip çektik. Her şeyini kendimiz tasarladık. İnsanlar şaşırdı tabi en başta ama benim zaten küçüklükten beri böyle bir hayalim vardı. Yapmak istediğim şeyi yapmak gibi. İnsanlar beğendi. O müziğe biraz daha yakın olan insanlar klibe çok da güzel tepkiler verdi. Dediğim gibi biz zaten bu müzik türünü (trip hop) sevdirmeye çalışacağız başka bir misyonumuz yok.

Ozan: Trip hop gibi yapması zor müzik türlerinde ne yazık ki işin prodüksiyon kısmını tamamen kendiniz yapmanız gerekiyor. Bu müzik türünü çok seviyoruz ve bu prodüksiyon işlerinin tamamını biz yapıyoruz.

-Genellikle İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlerde sahne alıyorsunuz. Önümüzdeki sene Anadolu şehirlerinde sahne alma planlarınız var mı? Eskişehir gibi?

Ozan: Eskişehir’de birkaç kez sahne aldık. Ben Eskişehir’de çok uzun seneler çaldığım için seviyorum oradaki potansiyeli. Öğrenci kitlesine çalmayı mutlaka isteriz. Onun dışında Denizli’de de çalmıştık ve çok keyifli bir konser olmuştu. Herkes Massive Attack’tan Angel isterken orada Atlas Air diye bağırıyorlardı. Antalya’da bu sene 3 kez sahne aldık. Keyifli performanslar oldu. Aslında öğrenci kitlesinin bulunduğu daha ölçekli şehirlerin poatnsiyeli daha iyi ve keyifli oluyor. Edirne mesela buralardan biri.

-Türkiye’deki trip hop kitlesine tavsiyeniz var mı?

Ozan: Ben birazcık genel konuşacağım. Madem trip hop ile ilgili röportaj gerçekleştiriyoruz şu an. Özellikle Gezi Olayları’ndan sonra insanların bakış açısında açılan bir pencere oldu. O pencereyi sonuna kadar açsın insanlar.

Triphop Türkiye Hakkında

Bir Cevap Yazın

Or

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.