The Away Days BBC Türkçe’ye Röportaj Verdi!

Indie müzik piyasasındaki milli iftiharımız The Away Days, LGBTİ Onur Haftası’nda Calm Your Eyes için çekilen video klibi internet üzerinden servis etmişti.

Başarılı grup bu video kliple ilgili düşünceleri ve grubun müzikal faaliyetleri ile ilgili BBC Türkçe’ye geçtiğimiz gün röportaj verdi.

Röportajın bir kısmını sizlerle paylaşıyoruz.

the-away-days-bbc-turkceye-roportaj-verdi

”Karanlık bir dairede kamera süzülerek ilerliyor. Köşede bir Pedro Almodovar filmi afişi. Merdivenlerden yukarı çıkıyor kamera. Bıçak tutan bir el var bu kez. Bıçağın ucu kanlı. Ve yerde yatan bir adam. Kanlar içinde.
The Away Days’in “Calm Your Eyes” isimli şarkısına çektiği klip böyle başlıyor.
Grup iki hafta kadar önce Facebook sayfasında klibi ilk paylaştığında, başına şu notu düşmüş:
“Tüm LGBTİ bireylerin açık ve güvenli bir şekilde yasayabileceği bir Türkiye hayal ediyoruz. ‘Calm Your Eyes’ adlı yeni müzik videomuzu farklılıklara ve bireyselliğe adıyoruz.”
Çünkü bu eşcinsel aşkı anlatan bir klip… Dümdüz hem de, yalana dolana kaçmadan. Bu açıdan bakıldığında da Türkiye için aslında bir ilk…

‘İzahı yok’

Grup üyeleriyle İstanbul Caz Festivali kapsamında Moda Sahnesi’nde verecekleri konser öncesinde buluşuyoruz.
The Away Days’in gitar-vokali Oğuz Can Özen, “(Geçmişte) Eşcinsel görünümü olan klipler oldu, evet,” diyor. “Ama biz açıkça bir eşcinsel çiftin ilişkisini ele alan bir hikaye anlattık. Bu kadar açıkça anlatan şu ana kadar hiç olmamıştı. Olmaması da inanılmaz şaşırtıcı.”
Klip, içeriğine de denk düşecek şekilde Onur Haftası’nda yayımlandı. Aslında planlanan bir şey değildi bu, diyorlar.
Ama çekimler uzayınca, Onur Haftası’na da epi topu iki hafta kala klip tamamlanınca, ‘Bekleyelim, o zaman yayımlayalım’ diye düşünmüşler. Daha anlamlı olur, demişler.”

Röportajın devamı burada.

Triphop Türkiye Hakkında

Bir Cevap Yazın

Or

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.