The Away Days Obama ile aynı sahneyi paylaşacak!

Milli gururumuz Obama’yla aynı festivalde, üstelik uluslararası Fender sanatçıları arasına katıldı.

 

Türkiye’nin yurt dışına ihraç ettiği belki de ilk bağımsız müzik grubu olan The Away Days, yine takipçilerini şaşırtmadı ve yurt dışı başarılarına birkaçını daha ekledi. Daha önce Teksas’ta düzenlenen SXSW festivaline katılan, NME, The Guardian gibi dergi ve gazetelerin radarına takılan, KEXP gibi radyo kanallarında yer verilen, Vogue defilelerinde şarkıları çalınan, American Apparel, Topshop gibi markaların mağaza şarkı listelerine giren ilk yerli grup olan genç ekip yine göğsümüzü kabarttı.

 

Grup yaklaşık 10 gün sonra Austin, Teksas’ta düzenlenen, dünyanın en önemli müzik, dijital ve sinema fuarı olan South by Southwest’te sahne alıp çağdaşları arasından sıyrılmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne doğru yola çıkacak. Bu festivalin ismini henüz duymamış olabilirsiniz, ama büyüklüğünü festivalin konuşmacıları arasında ABD Başkanı Barack Obama’nın yer almasından tahmin edebilirsiniz. Obama’yla aynı festival sokaklarını arşınlayacak olan ekip ilk defa 2013’te SXSW’te sahne alarak festivale katılan ilk Türk grup olmuştu. Obama’nın müziğe olan tutkusu dillere destandır, ABD başkanı beğendiği grupları sosyal medya hesaplarından desteklemeye bayılır. Kim bilir, İstanbullu indie rock grubu da belki SXSW sahnesinde Obama’nın radarına takılır…

The Away Days’in evine götürdüğü bir diğer Oscar heykeli ise yıldızların tercihi, dünyaca ünlü gitar markası Fender’den geldi. 1940’ların sonundan beri gerek rock yıldızlarının gerekse dünyaca ünlü pop şarkıcılarının vazgeçilmezi haline gelen marka artık bir enstrüman firmasından çok daha ötede, başlı başına bir yaşam tarzı ifade ediyor. ABD menşeeli marka, gerek tarzı, gerek sahne duruşu gerekse gitar hakimiyetiyle markasını layığıyla temsil ettiğine kanaat getirdiği müzisyenleri Fender sanatçısı yapıyor. Bu da markanın gruba web sitesindeki listede yer vermesi ve sponsorluk faydası sağlaması demek oluyor. Genç grubun yanlarına ismini yazdırdığı isimler arasında Eric Clapton, Bruno Mars, Iron Maiden, Maroon 5, Green Day, Bruce Springsteen, The Who, The Strokes, Queens of the Stone Age gibi birçok efsane ve dünyaca ünlü grup yer alıyor.

 

Böylelikle bir The Away Days klasiğine daha tanıklık etmiş oluyoruz. Türkiye’de hala yeterince bilinirliğe ulaşamayan grup yurtdışında başarıdan başarıya koşmaya devam ediyor. İlk albümünün hummalı çalışmalarını sonunda tamamlayan indie grubunun yıl sonuna doğru yayımlanacak uzunçalarını sabırsızlıkla bekliyoruz.

Triphop Türkiye olarak başarılı grup ile gerçekleştirdiğimiz canlı yayını aşağıdan dinleyebilirsiniz.

Triphop Türkiye Hakkında

Bir Cevap Yazın

Or

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.