The Away Days Röportajı!

Triphop Türkiye olarak 19.08.14 tarihinde The Away Days ile gerçekleştirdiğimiz röportaja göz atın.

– The Away Days grubu nasıl bir araya geldi?

Sezer: Oğuz Can ile üniversitede tanıştık. O zamanlar beraber müzik yapmayı çok istiyorduk. Sonradan bize Berk eşlik etti. Cover yapmaya başladık ve kendi bestelerimizi de üretmeye başladık. Aklımızdaki Indie tarzı müziği insanların beğenisine sunduk ve sunmaya da devam ediyoruz.

The-Away-Days

– The Away Days grubunda çok sayıda üye değişimi yaşandı bunun nedeni nedir?

Oğuz Can: Çok fazla üye değişimi yaşanmadı aslında. Sadece Ercan ve Berk ile çeşitli nedenlerden ötürü ayrıldık. Bu iki arkadaşımız yerine Haktan ve Ulaş ile çalışmaya başladık.

– Indie Pop ve Dream tarzı müzikler genelde Avrupa’da daha çok kitlesi olan müzik türleri. Türkiye’de çok sayıda kitleye ulaşamama gibi bir kaygınız var mı ?

Sezer: Türkiye’de çok sayıda kitleye ulaşamama gibi bir kaygımız olmadı hiçbir zaman. Biz sadece kafamızda şekillenen müziği yapmak için çabalıyoruz.

Oğuz Can: Biz sadece sevdiğimiz müziği yapıp insanların beğenisine sunuyoruz. Hiçbir zaman beğenilmeme gibi bir kaygı taşımadık.

– En son haziran ayında Your Colour isimli albümü servis ettiniz. Dinleyicilerinizden bu albümle ilgili nasıl tepkiler aldınız?

Haktan: Dinleyicilerden aldığımız tepkiler son derece olumlu oldu. Bizi daima desteklediler ve yaptığımız iş, insanlar tarafından beğeni topladı.

Oğuz Can: Hiçbir zaman ‘’yaptığınız iş çok kötü’’ tarzı moral bozucu yorumlar almadık. Tam tersi bizleri destekleyen ve The Away Days grubunu ileriye taşıyacak olan sevindirici yorumlar aldık.

– The Away Days grubu müzik yaparken kimlerden besleniyor?

Sezer: Bizi etkileyen yüzlerce müzisyen var. Bir ya da iki isimle  sınırlayamayız kesinlikle. Örnek aldığımız çok sayıda yabancı isim var. Maccabees ve Vaccines dinlediğim yabancı gruplar diyebilirim. Oldukça güzel bir çizgide ilerliyorlar.

Oğuz Can: Grup olarak örnek aldığımız belirli bir isim yok. Kişisel olarak herkes farklı isimlerden etkileniyor.

Haktan: Benim beğendiğim isimleri diğerleri beğenmeyebilir. Hepimizin beğendiği isimler genelde birbirinden farklı isimler oluyor.

Oğuz Can: Yüzlerce isim var dediğimiz gibi. Birkaç kişi diye sınırlayamam. Kings Of Convenience örnek aldığım ve sevdiğim yabancı gruplardan biri diyebilirim.

411285_333540306704546_2002601836_o

– Peki ülkemizde sizi etkileyen isimler var mı?

Oğuz Can: ‘’Sakin’’ diyebilirim. Yaptıkları müzikleri gerçekten beğeniyorum. The Ringo Jets de gayet başarılı. The Ringo Jets ile iyi bir dostluğumuz var. Yaptıkları işleri destekliyor ve onları beğeniyorum.

Sezer: Ülkemizde 123’ün yaptığı işler hoşuma gidiyor. Gerçekten güzel işler yapıyorlar.

– Yakın zamanda yeni albüm gelecek mi?

Sezer: Yeni albüme biraz daha süre var. Yakın zamanda yeni bir albüm düşünmüyoruz fakat yeni single’lar yayımlamayı düşünüyoruz.

Haktan: Sürekli çalışıyoruz ve üretmeye devam ediyoruz. Yeni albüm yapmak epey zaman alan bir durum.

Oğuz Can: Yaptığımız işlerin kaliteli olmasına özen gösteriyoruz. Sürekli albüm yapmak yerine az ve öz ama kaliteli işler yapmayı tercih ediyoruz. İlerleyen zamanlarda yeni single’larımızı paylaşacağız.

– Amerika ve İngiltere’de çok önemli festivallerde sahne aldınız. Burada yaşadıklarınızdan bahseder misiniz?

Sezer: The Newcomers Festival, SXSW, The Great Escape gibi festivallerde sahne aldık. Buralarda sahne almak son derece keyif verici diyebilirim.

Oğuz Can: İsterseniz Haktan anlatsın. Buralarda sahne almamızla ilgili onun anlatacağı çok şey var.

(Gülüşmeler)

Haktan: Ben o dönemlerde gruba dahil değildim. Bu yüzden ne söylesem yalan olur.

(Tekrar gülüşmeler)

Sezer: The Newcomers Festival, SXSW, The Great Escape gibi festivallerde sahne almak bizi heyecanlandırdı ve yaptığımız işe daha fazla odaklanmamızı sağladı. Tabi ki çok keyif aldık buralarda şarkı söylemekten. İnsanlar yaptığımız müziği beğendi. Bu durumdan çok mutlu olduk biz de.

 10583806_745707552154484_6870962569029363112_n

– Önümüzdeki sene nerelerde sahne alacaksınız? Planlarınız arasında Eskişehir de var mı?

Sezer: 3 yıl önce Eskişehir’de sahne almıştım ama o dönemlere dair hatırladığım tek şey Eskişehir’de havanın son derece soğuk olmasıydı.

(Gülüşmeler)

Sezer: Gelen teklifler dahilinde Eskişehir’de sahne almayı düşünüyoruz. Konser takvimimize uyan teklifler gelirse Eskişehir’de sahne almak isteriz. Eskişehir soğuk olsa da konser ve etkinlikler açısından heyecan verici bir şehir.

Oğuz Can: The Away Days’i takip eden birçok öğrenci var. Eskişehir bu bakımdan sevdiğimiz bir şehir. Eğer uygun bir teklif gelirse Eskişehir’de sahne almayı isteriz.

 

– Midtown Fest kapsamında yarın Türkiye’de ilk kez konser verecek olan Portishead grubuyla aynı sahneyi paylaşacaksınız. Bu konudaki düşünceleriniz neler?

Haktan: Açıkçası Portishead’i sevmiyoruz! (Esprili ve gülerek.)

Oğuz Can: Şaka bir yana Portishead çok saygı duyduğumuz bir grup. Fakat onlardan önce sahne alacağımız için çok da heyecanlı değiliz.

Sezer: Portishead grubuna karşı nötrüz. Etkilenme veya sevmeme gibi bir olay söz konusu değil. Onlar sadece iyi müzik yapıyorlar ve biz onların yaptığı işe saygı duyuyoruz. Onlar sadece Trip Hop tarzının öncüsü olmakla kalmadı. Aynı zamanda müzik dünyasında da çok başarılı işlere imza attılar.

Haktan: Onların yaptığı tarz bizim tarzımızdan son derece farklı. O yüzden bizi çok da etkileyen bir grup değil Portishead.

Oğuz Can: CV açısından Portishead ile aynı sahneyi paylaşmak güzel ama Portishead ile aynı sahneyi paylaşacağımız için heyecanlı değilim. Bizim için sıradan bir konser olacak. Yarın çıkacağız ve şarkılarımızı söyleyeceğiz. İşin Portishead kısmı bizi çok da ilgilendirmiyor.

 

Triphop Türkiye Hakkında

Bir Cevap Yazın

Or

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.