Tricky’den Yeni Röportaj!

Trip hop müzik tarzının yaratıclarından olan 90’lı yıllarda Massive Attack grubundan ayrılarak çalışmalarına tek başına devam eden Tricky, geçtiğimiz günlerde Red Bull Music’e röportaj verdi. Röportajın bir kısmını sizlerle paylaşıyoruz. Röportajın tamamını buradan okuyabilirsiniz.

 

“Ben sürekli yeni müzik üretiyorum,” diyor Tricky. Trip hop’ın efsane ismi, ilk albümünü yayınlayalı tam 20 yıl oldu ancak hala yeni işler, yeni ortaklıklar kovalıyor. Rus rapper’larla ortaklaşa albüm kaydettiğini, Wild Bunch’tan eski dostuyla işbirliği yaptığını anlatıyor. Björk’le, Neneh Cherry ile, Lee ‘Scratch’ Perry ile kaydettiği 70’e yakın yayınlanmamış kayıt olduğunu ve bir ara bunları da gün yüzüne çıkarmayı planladığını söylüyor. Görünen o ki Tricky, yakın gelecekte emekliye ayrılmayı pek düşünmüyor. Brighton Festival’a hazırlanırken konuştuğumuz müzisyen bakın daha başka neler anlattı.

Berlin’de ne yapıyorsun?
Eski dostum DJ Milo ile bir albüm kaydediyorum. Wild Bunch’ın orijinal üyelerinden biridir. Onu 8 yaşından beri tanıyorum. Ailemi benden çok o görür. Bir noktada birlikte bir albüm yapacağımızı biliyorduk. Ama 15 yaşımızdan bu yana canlı kaydetmemiştik. 

 

O zamanlar sesin daha mı farklıydı?
Sesim mahvoldu. 15 yaşındayken bir kızla çıkıyordum, en büyük kızımın annesi olur kendisi. Beni bir parkta terk etti. Ben de bir şeyler yutmuş gibi yaptım, parkta kendimi yere attım. Sadece numara yapıyordum. Ama deli kız kardeşi parmaklarını boğazıma kadar soktu ve beni kusturmaya çalıştı. O sırada tırnaklarıyla ses tellerimi kesmiş. İşte sesim tam olarak o noktada değişti. Kan tükürdüm, olan olmuştu. New York’ta bir doktora göründüm. Bana bunu düzeltebileceğini ve tekrardan şarkı söyleyebileceğimi söyledi. Ancak Tricky gibi değil. O zamanki menajerim bunu yapmamam gerektiğini düşünüyordu. Ama ben oldum olası şarkı söylemek istemişimdir. Sonuç bu.  

Son albümün Adrian Thaws’da daha önce yapmadığın bir şeyler var mı?
Sınırları zorladım. İnsanlar benim müziğimi karanlık buluyor ama o kadar. Yaptığım iş yeterince zorlu gelmiyor kimseye. Daha yeni Rusya’da, Rus rapper’larla bir albüm yaptım [henüz yayınlanmamış olan Human Skills of Slow Saga]. İnsanların benimle ilgili kaçırdıkları şey şu: Ben sürekli yeni müzik üretiyorum ki bu, benim gibi uzun yılllardır müzik yapanlarda nadiren rastlayabileceğiniz bir şey. Ben zamanın çok ötesinde olan işler yaptım.

 

Çok yetenekli kadınlarla çalıştın, ilişki yaşadın. Sana ilham verdiklerini düşünüyor musun?
Evet, ama bunu onlarla birlikteyken anlamamıştım. Hey Love, Björk ile ilgiliydi ama ben bunu onunla ayrıldıktan yıllar sonra fark ettim. Blowback albümünü yaptığımda Bronx’ta iri yarı Jamaikalı tiplerle takılıyordum. Şu anda ya hapisteler ya da öldüler. Bana o zamanlar tehlikeli görünmüyorlardı. Ahbaplığımız motosikletler, arabalar ve kulüpler üzerinden ilerliyordu. Geçenlerde bir arkadaşıma rastladım ve bana dedi ki, “İnsanlar hiçbir zaman anlamayacaklar ama Blowback bir ‘gansta’ albümüdür.”

 

Röportajın devamı burada.

Triphop Türkiye Hakkında

Bir Cevap Yazın

Or

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.