Trip-hop ile Doğu’ya yolculuk: Soap Kills!

Soap Kills, Fransız medyasının “trip-hop ile Doğu’ya yolculuk” olarak tanımladığı, Zeid Hamdan ve Yasmine Hamdan ikilisinden oluşan arap trip-hop/elektronik-pop grubu. Grubun isim babası altyapılarla ilgilenen Zeid Hamdan, Lübnan’daki iç savaştan etkilenerek böyle bir isim düşünmüş.

trip-hop-ile-doguya-yolculuk-soap-kills
Grup ilk albümleri Bater’dan sonra Paris, Berlin, Suriye, Cezayir, Kongo, Mısır, Ürdün, Lübnan ve Sidney gibi yerlerde konserler vermiş. 2007’de Times’ın “küçük ama sanatsal, önemli bir grup” olarak bahsettiği Soap Kills, üyelerin solo çalışmalara önem vermesiyle bir süre sessizliğe gömüldü. Bu sırada Yasmin Hamdan, Madonna’nın partisinde Mirwais isimli yapımcı ile tanışıp birlikte Y.A.S grubunu kurmuş ve grup 2009’da Fransa’da Arabology isimli bir albüm yayınladı.

2013 senesinde Yasmine Hamdan solo olarak Ya Nass isimli albümü çıkardı. Lübnan tabanlı grup kendilerinden sonra birçok gruba da ilham kaynağı oldu. Grubun Bater (2001), Cheftak (2002), Enta Fen (2005) ve 2015 yılında çıkardıkları The Best of Soapkills olmak üzere 4 albümü bulunmakta.

Birkaç parça ile grubu tanıtacak olursak;Daha fazla keşif için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Yazar: Burak Kılıç

Triphop Türkiye Hakkında

Bir Cevap Yazın

Or

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.