”Türkler cömert ve zarifler” Jay Jay Johanson röportajımız yayında!


Çeviri: Cansu Tekcan / Röportaj: Ahmet Balat

 

Duygusal şarkılarıyla yalnızlığımıza ortak olan, sözleriyle bizleri hüzne boğan karamsar aşk hikayelerinin romantik ismi İsveçli müzisyen Jay Jay Johanson’la keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

-En son ‘’You’ll Miss Me When I’am Gone’’ isimli 5 parçalık EP yayınladın. EP’ye dönüşler nasıl oldu? Yaptığın son çalışmalar sana ne hissettiriyor?

-Dönüşler harika oldu. Dönüşlerin hepsi çok olumlu yönde ve insanlar video klibi de beğenmiş görünüyor. Yeni parçam Paranoid için de aldığım dönütler şahane oldu. Hatta belki daha fazla oldu. Bu yüzden çok mutluyum. Tahmin ettiğin gibi yeni parçalarım için çok mutluyum ve yeni albüm yaz sonunda yayınlanacak.

-Türkiye’de sevilen müzisyenlerin başında geliyorsun. Özellikle İstanbul’da gittiğim bazı cafe ve restoranlarda senin şarkılarına denk geliyorum. İstanbul ve Türk hayranların hakkında bir şeyler söylemek ister misin?

-Türk hayranlarımı çok seviyorum. Onlar çok cömert ve çok zarifler. Beni her zaman destekliyorlar. Onların beni desteklediği kadar ben de onlara layık olmaya çalışıyorum. Türkiye’de ilk konserimi vereli tam 17 sene olmuş. Vay be!

 

-Genel bir ifadeyle, şarkılarını dinlediğimizde yoğun bir hüznü içimizde yaşıyoruz. Far Away, She Doesn’t Live Here Anymore ve Alone Again gibi parçaların başta olmak üzere birçok parça beni derinden etkiliyor. Eminim birçok kişi için de öyledir. Bu parçaları yazarken neler hissediyorsun ve nelerden etkileniyorsun?

-Şarkı sözlerim direkt günlüğümden geliyor. Günlüğüme yazdığım paragrafları çeviriyorum; onları şiire ve şarkı sözlerine dönüştürüyorum ve sonrasında uyumlu melodiler parçalarımı kolaylıkla tamamlıyor. Şarkıları aranje etmek ve üretmek için toplandığımızda ne yapılacağına dair birçok farklı ilham ve fikirler ortaya çıkıyor. Son zamanlarda doğaçlama üzerinde duruyoruz. Ama ben hâlâ o slow trip altyapılardan hoşlanıyorum, bilirsin…

-Doğu müziğini takip ediyor musun? Özellikle Türkiye’den takip ettiğin ya da dinlemekten keyif aldığın müzisyenler var mı?

-Bildiğin gibi ilgili olduğum tek Doğu müziği Japon elektronik müziği aslında. Buralarda hiç Türkçe müzik duymuyoruz o yüzden aramaya nereden başlayacağımı bilmek çok zor. Ancak beğeneceğimi düşündüğün müzisyenler varsa tavsiye edebilirsin, bu harika olur. (Zeki Müren ve Erkin Koray’ı önerdim.) 🙂

 

 

-Dijital dönüşümle birlikte müzik endüstrisi de köklü değişiklikler yaşadı. Sence plak mı yoksa internetten müzik dinlemek mi?

-Kesinlikle ikisi de.

 

 

-Son olarak, müzik kariyerin boyunca seni en çok etkileyen / seni besleyen müzisyenler, kitaplar ve filmler hangileri?
-Aslında çok kitap okumam. Ama filmlere bayılırım. Hitchcock, Stranger Things, Kubrick, Studio Ghibli, tüm Japon filmleri… Lars Von Trier de (Danimarkalı yönetmen) beni çok etkiler. Çok fazla var sanırım..

 

Triphop Türkiye Hakkında

Bir Cevap Yazın

Or

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.