Tüylerinizi Diken Diken Edecek Müzikli Film Sahneleri

Bu minik liste, “müzikle ilgili mutlaka izlemeniz gereken filmler” listesi değildir. Lakin onu da önümüzdeki günlerde detaylı bir biçimde hazırlayacağız. Bu liste, izlediyseniz bir daha izleyin, hatta aklınıza geldikçe izleyin listesidir.

Sizin için en heyecan yaratan müzikli filmlerin, en can alıcı sahnelerini derledik.

Umarız dolabınızın üzerindeki tozlu gitarı, bu sahneleri izledikten sonra tekrar kucaklarsınız.

Copying Beethoven
Copying Beethoven, kurgusal öğelerle Ludwig Van Beethoven’ın hayatından bir kesiti anlatır. Bethooven, ileri işitme yeteneğini günbegün kaybederken 9.Senfonisini yazmak ister. Eserini yazarken Anna Holtz’dan destek alır ve sonunda ortaya, hepimizin tüylerini diken diken eden o eser çıkar.

Neden bu sahneyi seçtik?
 9. Senfoni’nin ilk dinleyiciye sunulduğu o anda, o yüzyılda olduğunuzu düşünsenize! Özellikle 5:35. saniyeye dikkat. Bu saniyelerde ekrana mıhlanabilirsiniz.

Across the Universe
Beatles’ın 33 şarkısının yeniden yorumlandığı, aşkın, direnişin ve rock’n roll’un dibine vuran efsane film.

Neden bu sahneyi seçtik?
Jude uzun bir süre biricik sevdiceği Lucy’sinden haber alamaz. Duygularının sesini dinler ve polisin çatıyı basmış olmasına aldırmadan şarkısını söyler. Tahmin edeceğiniz üzere, o parça “All we need is love”dır. Buyrun, içinizin yağları erisin.

Once
Aşk acısı çeken Glen Hansard sokakta böğür yakan parçalarını seslendirirken Marketa Irglova ile tanışır. İkili müzik sayesinde yakınlaşır ve kayıt yapma hayallerini gerçekleştirmek üzere harekete geçerler.
Neden bu sahneyi seçtik?
Glen ve Marketa grubun diğer üyeleriyle kayıt yapmak için stüdyoya girdiklerinde, müzik prodüktörü olan Geoff Minogue ilk başta grubumuzu küçümser. Glen parçaya girdiğinde grubun gözlerindeki “Acaba yapabilecek miyiz?” korkusu, kendini müziğin sihrine bırakır… Parçanın ortasında prodüktörümüz “Bu grupta ekmek var” bakışı atınca hepimiz onların adına rahatlarız.


The Soloist
Film, Amerikalı, müzik dahisi olan şizorenik Nathaniel Ayers’ın hayatından esinlenerek yazılmış. Nathaniel (Jamie Foxx) şizofrenisinin ilerlemesi ve dengesiz davranışlar sergilemesi üzerine konservatuardan atılır ve sokaklara düşer. Yeni bir makale yazmakta zorlanan Steve Lopez (Robert Downey Jr.) Nathaniel’ı keşfeder ve tekrar müziğe dönmesi için elinden geleni yapar.
Neden bu sahneyi seçtik?
Uzun süre çellosundan uzak kalmış Nathaniel’ın, ona hediye edilen çellosuna dokunduğu, kavuştuğu ve bütünleştiği anı seyrediyoruz. Hem onun müziğiyle, hem de görüntüyle tam anlamıyla yükseliyoruz. Videoyu buradan izleyebilirsiniz.

Begin Again
Döneminin en başarılı müzik prodüktörlerinden biri olan Dan (Mark Ruffalo) uzun bir süre çalıştığı müzik şirketine yeni bir yetenek götüremez. Hayatı altüst olmak üzereyken, barda şarkı söyleyen Gretta’ya (Keira Knightley) kulak kesilir. Kendisinden çok etkilenir ve yeniden müzik piyasasına güçlü bir dönüş yapma hayali kurar. Acaba Gretta’yı albüm yapmaya ikna edebilecek midir?
Neden bu sahneyi seçtik?
Prodüktörümüz, hayatından bezmiş bir şekilde barda otururken Gretta’nın şarkısı dikkatini çeker. Dan, anında prodüktörlüğünü konuşturur ve parçayı dinlerken kafasının içindekileri seyirciyle paylaşır. Dan’in hayaliyle yükseliriz de yükseliriz. Videoyu buradan izleyebilirsiniz.

 

Burcu Gizem Özkök

Triphop Türkiye Hakkında

Bir Cevap Yazın

Or

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.