Vee karşınızda…. 2016’nın en iyi 10 trip hop albümü!

Tüm dünya olarak sancılı bir yılı geride bırakmak üzereyiz. Orta Doğu’da bir milyon masum insanın öldürüldüğü, hem ülkemizde hem Batı’da patlayan bombaların neden olduğu psikolojik buhranların toplumsal depresyonlara yol açtığı, nefret söylemlerinin tavan yaptığı, dünya genelinde müzik ve sanattan ziyade siyasetin gündem olduğu çirkin bir yıldı 2016. Koskoca bir yılda her ay en kötüsü bu olsun diye dua ederken bir sonraki ayın bir öncekinden daha kötü olduğu bir yılı geride bırakıyoruz.

Hiç iyi şeyler olmadı mı diye soracak olursanız elbette oldu. Ancak yaşanan küresel siyasi buhranlar insanların üzerine bir kara bulut gibi çöktü 2016 yılında.

Psikolojik çöküntülerin yaşandığı böylesine bir yılda bizler müziğe tutunduk ve yaşamımızı bu sayede devam ettirmeye çabaladık. Yeni çıkan albümlerin içinde yaşamaya çalıştık 2016’yı, eski albümlerle geçmişe döndük…

Gözlerimizi kapattık, kulaklığımızı taktık ve bu sene “hayata tutunmamızı sağlayan” en başarılı 10 albümü sizler için derledik.

*31 Aralık gecesi 22.00’de sosyal medya hesaplarımızdan yapacağımız canlı radyo yayını ile 2016’nın en iyi şarkıları ve efsane trip hop parçaları kulaklarınıza taşıyacağız. Etkinlik detayları burada.

10)Planet Reverse – Glasxs

Ülkemizdeki trip hop müzik tarzının çıtasını yükselten yerli bir albümle listeyi başlatıyoruz. Bu sene ilk stüdyo albümünü servis eden Glasxs’in Planet Reverse albümü, ülkemizde bu türü icra etmek isteyen gruplar için örnek olabilecek düzeyde bir albüm. Gerek vokalin tınısı ve naifliği gerekse altyapıların kalitesi, ülkemiz sınırlarında trip hop müziğinin icra edilmesi adına bizleri umutlandırdı. Teşekkürler Glasxs!

Albümü dinle: https://open.spotify.com/album/7IhmOwEgqXnggpDoZB4QXT

9)Away From The Flow – G Bonson

Trip hop müziğinin Fransız underground temsilcisi G Bonson, 2016’da çıkardığı Away From The Flow ile bu türün başarılı örneklerinden birisini sundu bizlere. The French Touch Connection etiketi altında çalışmalarına devam eden G Bonson, henüz çok ünlü bir isim olmamasına rağmen bu türün başarılı örneklerini veren gruplardan birisi bizim için.

Albümü dinle: https://open.spotify.com/album/38UuorXiwcnnqpXi1PwUWp

8)New Decadence – Michelle Gurevich

2016’nın son çeyreğinde paylaşılan romantik aşk şarkılarının başarılı ismi Michelle Gurevich, New Decadence ile bu sene de bizleri kalbimizden vurdu diyebiliriz. Geçtiğimiz haftalarda ülkemizde de sahne alan başarılı ismin New Decadence albümüne, 8 numara ile listemizde yer verdik.

Albümü dinle: https://open.spotify.com/album/5jT2cNK8V4ZuOox10oacMJ

7)In Wonderland – Hooverphonic

Belçikalı trip hop grubu Hooverphonic, In Wonderland albümüyle beklenilenin aksine hareketli ritimlerden oluşan bir albüm paylaştı bu sene. Trip hop’ın karamsar duvarlarını yıkan In Wonderland albümü, trip hop’ın keyifli yüzünü gösteren albümlerden birisiydi.

Albümü dinle: https://open.spotify.com/album/2lBE8cmnrkKDvCOPhPVTNe

6)Skye&Ross – Skye and Ross

Morcheeba üçlüsünün dağılmasından sonra müzik kariyerine iki kişi olarak devam eden Skye&Ross, Morcheeba’nın yokluğunu bu sene de yaşatmadı bizlere. İkilinin kendi isimleri ile aynı adı taşıyan ilk stüdyo albümleri Morcheeba’nın o bilindik huzur verici trip hop tınılarından oluşuyor. Yılın sakin ve huzurlu albümlerinden birisiydi “Skye&Ross”.

Albümü dinle: https://open.spotify.com/album/1jDBlBLEUNtP1WhRekEcpt

5)A Moon Shaped Pool – Radiohead

2016’nın en çok konuşulan albümü şüphesiz “A Moon Shaped Pool”du. Radiohead hayranlarını ikiye bölen albüm sosyal medyada birçok kişi tarafından beğenilmezken albümü beğenenlerin sayısı da bir o kadar fazlaydı. Grup bu albümüyle post rock tınılarından uzaklaşıp biraz daha down tempo, chill out ve trip hop janrlarına yönelmeyi tercih etti. Radiohead’ten beklentinin çok yüksek olması ve yeni albümdeki tarz farklılıklarıyla A Moon Shaped Pool’a ancak beşinci sırada yer verebildik.

Albümü dinle: https://open.spotify.com/album/6vuykQgDLUCiZ7YggIpLM9

4)The Obia EP – Tricky

2016’nın son çeyreğinde sürpriz yumurtadan çıkar gibi bir EP geldi kulaklarımıza. Trip hop müziğinin haylaz çocuğu Tricky, The Obia EP’si ile trip hop’ın sert ve karamsar ritimlerini bizlerle buluşturdu. EP içinde hip hop müziğinin trip hop ile bütünleşik bir yapıda olduğunu görebiliyoruz.

Albümü dinle: https://open.spotify.com/album/7vEaXPMG0kDGm7iGPR1zTW

3)The Mountain Will Fall – DJ Shadow

Hip hop ve trip hop’ı aynı çatı altında buluşturan bir diğer albüm The Mountain Will Fall da bu senenin konuşulan albümlerinden birisiydi. Özellikle DJ Shadow’un Run The Jewels ile ortaklaşa çalışması “Nobody Speak”, 2016 yazının en kaliteli hip hop birlikteliklerinden birisiydi.

Albümü dinle: https://open.spotify.com/album/2OW3iDsmS98lTqgta5Zv0O

2)By Any Beats Necessary – Wax Tailor

2016’nın en başarılı trip hop albümlerinden birisi trip hop’ın Fransa şubesi Wax Tailor’dan geldi. Fransız müziğinin keyifli ve eğlenceli tınılarıyla 2016’da bizleri biraz olsun gülümseten Wax Tailor albümü, bu senenin en başarılı çalışmalarından birisi oldu.

Albümü dinle: https://open.spotify.com/album/5ipnDeM1jKN2bpNiIaF3R8

1)Ritual Spirit – Massive Attack

Massive Attack… Onların hakkında yazılacak çok fazla şey var aslında. Yalnızca 4 parçalık bir mini albümle yine tüm dünyayı yerinden salladılar. Elektronik müziğinin ustaları, Ritual Spirit EP’si ile 2016’nın en iyi ve en etkili 4 şarkısını aynı albümde buluşturma başarısı ile bu yılın en iyi çalışmasını bizlerle buluşturdu.

Albümü dinle: https://open.spotify.com/album/6KHhT15M6l7cgaPZamEpM3

Triphop Türkiye Hakkında

Bir Cevap Yazın

Or

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.