Yasmine Hamdan Röportajı!

Caz, down tempo ve trip hop tarzlarında albümler servis eden Arap müziğinin başarılı ismi Yasmine Hamdan geçtiğimiz haftalarda Hürriyet’e röportaj verdi. Röportajın bir kısmını sizlerle paylaşıyoruz.

Kapıları zorladım, duvarları yıktım, kendimi buldum

Arap dünyasının en heyecan verici kadın yıldızlarından. Rock’tan caza, elektronikten punk’a bir yelpazede cesurca geziyor. Lübnanlı Yasmine Hamdan, Soapkills isimli grubuyla 2000’li yılların başında Beyrut’un ‘underground’ müzik âlemlerini sallayıp dünyaya açılmıştı. Ya Nass albümü onu kitlelere tanıttı. Paris’te yaşayan Hamdan, en son ‘Ramazanda Caz Festivali’ kapsamında 5 Temmuz 2015 tarihinde İstanbul’da sahne aldı!

Rock, punk, hip hop ve elbette Arap melodileri… Şarkılarınızı dinlediğimde hepsinden biraz buluyorum. Siz nasıl tanımlıyorsunuz müziğinizi?
– Ben de tanımlamakta zorlanıyorum. Sahnede biraz daha enerjiğim, biraz daha rock’a kayıyorum. Albümse bir karışım. ‘Ya Nass’ albümüne başladığım zaman ‘folk’ olmasına karar vermiştim. Ama sonra şarkılar kendini dayattı; biraz pop, biraz elektronik, biraz rock oldu. Müzik bir kaba sığmıyor hiçbir zaman. Zaten öyle olduğunda da ben sıkılıyorum.

Size ‘Arap müziğinin yeni yüzü’ diyorlar. İsabetli bir tanım mı bu?
– Bugünün dünyasında Arap olmak ne demek gerçekten bilmiyorum. Medya bu cümleyi kurmayı, bu profili üretmeyi seviyor çünkü akılda kalması kolay.

Peki kimsiniz siz?
– Ben Arap kimliğimi ifade etmek için farklı yollar bulmuş bir insanım. Hem unutmamalı, birden çok Arap kimliği var. Ben birçok gerçeklik düzleminde birden yaşıyorum. Modern dünyadayım. Beraber çalıştığım müzisyenlerle insanların uydurduğu sınırların, tabuların ötesine geçmeye çalışıyorum. Sansür yok, sınır yok, müzik var. Benim bir kadın olarak Arap toplumunda ve dünyada yerimi bulmam gerekiyordu. Özellikle Soapkills döneminde bazı kapıları zorladım, duvarları yıktım, kendimi buldum.”

Röportajın tamamını buradan okuyabilirsiniz.

Triphop Türkiye Hakkında

Bir Cevap Yazın

Or

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.