Yerli Hip Hop Oluşumu 90 BPM’den Haber Var!

Yerli hip hop sahnesinden Farazi, Kayra, Sorgu, Da Poet ve Savai’den oluşan 90 BPM sessizliğini Facebook üzerinden yaptığı açıklama ile bozdu. Açıklamayı olduğu gibi sizlerle paylaşıyoruz.

”Napıyoruz biz’ki!?

2013 yılında başladığımız stüdyo maceramızın sonuna geldiğimiz şu üzücü günlerde sizlere bu satırları yazarken çok üzgün olduğumu belirtmek isterim….. (Yok, bu şakayı stüdyoyu açtığımızda yapmıştık. Ciddiye almayın.)

2013 yılında başladığımız stüdyo maceramızın yeni bir döneme gireceği, milletçe birlik ve beraberliğe ihtiyacımız olan şu günlerde hem kısa bir durum değerlendirmesi, hem de yakın gelecekte neler olabilir gibi konular hakkında yazı yazalım fikri oluştu. Stüdyoda genelde fikirler ortaya atıldıktan sonra herkes topu birbirine attığı için ihale en son bana kaldı.

Kontrat tarihi olan 1 Ekim 2013’ten başladığımızda, uzun süren boya mı yapsak-kağıt mı kaplasak ikileminden sonra, ilk baştan beri desteklediğim “kağıt yapalım olm” görüşünün kazanmasıyla hızlanan tadilat sürecinin ardından, stüdyoda gördüğüm an bana Power Rangers’taki Zordon’u hatırlatan kayıt kabinin kurulmasıyla ilk olarak Kayra’nın 15mayıs’94 için yaptığı albümünün kayıtlarıyla faaliyet başlamış oldu. Aslında 15 Mayıs 2014’te yayınlanacak şekilde bitirdiğimiz albüm, belgeselin aksaması, tarihin sürekli ileri atması derken bizim insiyatifimize bırakılınca yine yıl dönümü olan tarihte, 1 sene sonra yayınladık.

O albüm kayıt sürecinde ve devamında süren, kah sağa sola featuring kayıtları, kah stüdyoda sarhoş kayda girmeler, kah üstü çıplak freestyle kapışmaları (deri eldivenleri yoktu, bu arada stüdyoya ayakkabıyla da girilmiyor. kışın cumartesi geceleri 20 kişi stüdyoya doluştuğu için terlik kavgası bile çıkıyor bu yüzden.) derken enerjimizi belli bir noktaya yönlendirip albüm yapmaya karar verdik ve albüm süreci başlamış oldu. Daha önce yaptığımız parçalar olmasına rağmen ilk duyduğunuz “Hayalet Islığı Yolsuzluğu” da bu sıralarda ortaya çıktı.

Süreç kendi içinde doğal ve tarzımıza uygun olarak rastgele ilerledi. Parçalar ortaya çıkmaya başlayıp, albümü yasal olarak yayınlamaya karar verdiğimizde vakit kaybetmeden ilk klibi çekmeye başladık. Ardından Kayra & Sorgu albümü geldi. “Kötülük Bizim İşimiz” tarafında olay bitmek üzereyken Nekropsi’den çaldığımız fikirle “Aydabir” işine girdik. KDV beyannamesi gibi bir ay sonradan takip ettiğimiz proje 4 parça sonunda kendiliğinden sona erdi. Bu projedeki amacımız aslında temel olarak albüm çıkış sürecini boş geçmemek, aktif olmaktı. O süreçte gelen Farazi V Kayra albümü, yukarıda bahsi geçen “Mucizeye Bir Hafta” albümü, yayınlanan solo-featuring parçalar olunca projenin amacı ortadan kalktığı için kendinden fesholdu.

Bunlar dışında düzenlediğimiz veya katıldığımız konserler, Da Poet’in ve benim enstrümantal çalışmalarım eklendiğinde aslında stüdyoyu kurduğumuz dönemi saymazsak oldukça dolu bir süreç yaşadık. Tüm bu sürecin sonunda artık “Kötülük Bizim İşimiz” vakti geldi. Albüm herşeyiyle tamamlanmış durumda. Artık süreçle tamamen Hiphoplife.PRO ilgileniyor. Tahminen bu ay içerisinde albümün çıkış tarihi sizlere duyurulacak. 2 adet klibimiz hazır, 3.sü için bekliyoruz (ya da ben bekliyorum, çekim tarihine göre berbere gidicem saçlarım papaz gibi oldu).

Albüm hakkındaki detaylar ayrı bir yazı konusu. Üstünden geçmek gerekirse bize eşlik eden isimler arasında önceden açıkladığımız, Grup Ses Beats, Sami Baha ve Badmixday bulunuyor. Diğer isimleri tracklist’le beraber öğrenebilirsiniz. Sonradan sürpriz olmaması açısından sadece diyebileceğim şey Savai’nin iş temposu sebebiyle malesef bu albümde çok az bulunuyor olması. “Aydabir”le birlikte tekrar aktif olabildiği için albümde olmaması kronolojik olarak dinleyenlerde bir şaşkınlık yaratabilir. Yine kısa yazayım dedim uzadıkça uzadı. Diyeceklerim bu kadar.”

Farazi

Ahmet Balat

Triphop Türkiye Hakkında

Bir Cevap Yazın

Or

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.